Lnkini-založení kapely atd.

21. července 2008 v 20:37 | B@RoUšEk |  info Linkin Park
Skupina
"Největším omylem by bylo pokládat nás za čistě rockovou kapelu," říká kytarista Brad Delson. "Myslíme, že naše hudba je průřezem mnoha žánru, křížencem toho, na čem nás šest vyrůstalo." Titul debutového alba skupiny a původní název skupiny, Hybrid Theory, popisuje jak umělecké cíle jejich šesti clenu, tak i její přístup ke skládání hudby. Zvuk Linkin Park, ve kterém se míchá tvrdý alternativní rock, hip-hop a elektronika, je jim zcela vlastní a je posílen jejich pozoruhodně silným, "organickým" psaním songu. Vše je ale především nenásilné...

Počátky
Kapela začínala v malém studiu v ložnici Mika Shinody, kde on a Brad nahráli v roce 1996 první materiál skupiny (tenkrát se jmenovali Xero). Ti dva spolu dlouho chodili do školy, kde také poznali bubeníka Roba. S Joem se Mike seznámil na Pasadena Art College, kde studoval grafický design. Bradovým spolubydlícím na kolejích byl basista Phoenix, který opustil kapelu po vysoké (kvůli turné s jeho původní skupinou The Snax) a vrátil se o rok později. Posledním dílkem skládačky byl zpěvák Chester Bennington, který začal dělat nahrávky v 16 letech. "Když mi byly 2, běhával jsem po dome a zpíval písničky od Foreigner, ještě je to někde nahraný. Když jsem se naučil mluvit, vykládal jsem každému, že ze mě vyroste zpěvák," směje se Chester.
Album - Hybrid Theory
Hudbu Linkin Park vytváří především kombinace Chesterových vokálu a Mikova rapu. "Myslím, že jeden z jejich cílu je být co nejvíc spojeni, tvořit nedělitelný celek," uvádí Phoenix. "Ackoli styly, které v hudbě spojujeme, můžou být hodně odlišné, chceme, aby jejich kombinace zněla přirozeně - to je důležitá součást identity naší kapely." V jejich tvorbě se splétají vlivy tak rozdílné, jako Deftones, Nine Inch Nails, Aphex Twin a The Roots v jednotný celek a Linkin Park přitom "chtějí vše spojit dohromady, aniž by to působilo násilně," vysvětluje Mike. "Když jsme hudbu skládali, nahrál jsem každého přímo do počítače, abychom mohli co nejlíp spojit digitální a živé prvky. Strávili jsme nespočetné hodiny mixováním a spojováním částí, než jsme dostali ty správné kombinace a kompozice."
Kapela byla ponořena do procesu skládání do jara roku 2000, kdy Linkin Park podepsali smlouvu s Warner Bros. Records a okamžitě se pustily do nahrávání. Jako producenta angažovali Dona Gilmora (Pearl Jam, Apex Theory, Sugar Ray). "Poznali jsme spoustu lidí a bylo velmi těžké vybrat producenta," říká Chester. "Ale Don, vedle toho, že umí udělat věci tak, aby zněly dobře, byl někdo, kdo nás mohl skutečně přimet pracovat tvrdě na psaní písní." Výsledkem je album, které je VELMI vydařené, kvalitní, melodické a rozporuplné zároveň, se silným poselstvím obsaženým v textech písní. "Chester a já píšeme o obecných emocích, pocitech bezvýznamnosti, zklamání, bezmocnosti, nebo optimismu," popisuje Mike. "Píšeme o každodenním živote, protože někdy je dobré vedet, že jiní lidé procházejí tím samým jako vy." Tyto texty, spolu s rozmanitým užitím nástrojů, utvářejí mocnou hudební výpověď: debutové album Linkin Park, Hybrid Theory.
Turné
Po dokončení debutového alba "Hybrid Theory" a návratu basisty Phoenixe se kapela okamžitě vydala na koncertní pódia a seznamovala posluchače na celém světě se svým výbušným vystoupením. "Vždycky jsem chtěl," přiznává Joe, "aby naše koncerty byly nabité energií. Používáme pády, samplery a gramofony s původními vinyly, abychom mohli předvést na pódiu živé všechny party, které jsou na samplech. Písničkám to určitě dodává vzrušující jedinečnost." Energie a sevřenost živého vystoupení zajistily kapele početnou základnu oddaných fanoušku po celém světě, a tak není divu, že se album prodává po miliónech. "Od samého začátku jsme se snažili o silný vztah s našimi fanoušky," vysvětluje Brad. "Od našeho štábu pres klipy, kvalitní trička a bundy až k poctivě udržované webové stránce se stále snažíme, aby naši fanoušci byli vždy na prvním míste." Reputace, jakou mají Linkin Park ve vztahu ke svým fanouškům je nejlépe poznat z toho, jak komunikují s návštěvníky koncertu. Na každém rozdá kapela stovky podpisu.Mike k tomu dodává: "Proste jim to takhle vracíme. Naši fanoušci nám pomohli uskutečnit sen, o němž jsme netušili, že je možné realizovat." Linkin Park to trvalo pět let, než se z nich stala pres noc úspěšná kapela. "Tohle jsem chtěl dělat celý život, a to, že jsem zde mi přijde jako skutečné požehnání," svěřuje se Chester.Hodne tvrdé dřiny, zanícení a víry dokáže clověka dostat pres všechny prekážky a muže vést k cíli.
Remixy alias Reanimation
Dva roky po vydání veleúspěšného Hybrid Theory přišlo album, exklusivně zremixované s plejádou hostu, opět hned od začátku ověšené gloriolou bestselleru. Za tento ojedinělý nápad zremixovat celé debutové album si Linkin Park vysloužili další velký úspěch. Na ten to projekt si pozvali hromadu více či méně známých umělců - nechybí tu např. Jonathan Davies z Korn, Jay Gordon (Orgy), frontman Staind Aaron Lewis, ale ani hip-hopová horda X-Ecutioners nebo rappér Chali 2na z Jurassic 5. "Natočili remixové album, které nepůsobí polovičatě ani odfláknutě. Naopak, je to v mnohém inovativní a neobvyklý projekt, který jen dokazuje, že Linkin Park přistupují k remixum s velkou péčí," nechal se dokonce slyšet i Moby. A mel pravdu. Reanimation se dokonce stalo remixovým albem roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.